godło
Kontakt:
43-450 Ustroń, ul. 3 Maja 15
tel./kom.: 33 854 35 43, 785 916 048
tel./fax: 33 854 55 40
e-mail: zsp.ustron@interia.pl

Zagłosuj na patrona Zespołu Szkół Technicznych w Ustroniu

W związku ze zbliżającym się jubileuszem 70-lecia istnienia Zespołu Szkół Technicznych w Ustroniu pragniemy nadać imię naszej szkole.
Zwracamy się do wszystkich byłych i obecnych uczniów, nauczycieli, pracowników, rodziców oraz zainteresowanych Ustroniaków o pomoc w wyborze patrona naszej szkoły.

Nasze propozycje patronów przedstawiamy poniżej.

Głosowanie trwa do 28 lutego 2019r.

zagłosujSylwetki kandydatów na patronów Zespołu Szkół Technicznych w Ustroniu


Józef Bożek (urodzony w 1782r. w Bierach koło Bielska-Białej, zmarł w 1835r. w Pradze) To zapomniany konstruktor – mechanik i wynalazca zwany „śląskim Stephensonem”. Studiował w Brnie (mechanikę i matematykę) oraz w Pradze (filozofię). W życiu zawodowym był głównie mechanikiem i zegarmistrzem. Konstruował rewelacyjne zegary, automatyczne warsztaty tkackie, protezy rąk i nóg dla okaleczonych żołnierzy. Nie wiedząc o wynalazku G. Stephensona zbudował w 1815r., w Pradze powóz z napędem parowym, a w 1817r., łódź podwodną z silnikiem parowym. W spisie ks. L. Szersznika jest 29 pozycji jego wynalazków. Zmarł w Pradze Powstało kilka utworów literackich o jego życiu - m.in.: Z. Kossak (opowiadanie „Czarodziej”) oraz G. Morcinek.Jan Jarocki (urodzony w 1899r., zmarł w 1980r.) Długoletni dyrektor Kuźni Ustroń oraz inicjator powstania Muzeum Ustrońskiego. Z jego inicjatywy powstała też w 1938r., szkoła fabryczna, kształcąca potrzebne kadry w fabryce. Szkołę odtworzono po zakończeniu działań po II wojnie światowej – Jan Jarocki był jej pierwszym dyrektorem. Miał wielki szacunek do pamiątek po kuźnictwie – za jego sprawą w 1986r., utworzono Muzeum w jednym z dawnych budynków pierwszych zakładów kuźniczych z XVIII wieku.Stanisław Staszic (urodzony w 1755r w Pile, zmarł w 1826r w Warszawie). Oświeceniowy pisarz, działacz, publicysta, geolog, geograf, filozof. Był wychowawcą synów kanclerza A. Zamoyskiego. Z jego inicjatywy powstały w Królestwie Polskim pierwsze huty cynku i ośrodki hutnictwa żelaza. Patron około 200 szkół i kilku uczelni wyższych.

POCZĄTEK


link do strony głównej

Nasza szkoła na Facebook'u Link do strony Uniwersytetu Śląskiego Opis otrzymanych pracowni Informacja o projekcie Informacje Informacje