godło
Kontakt:
43-450 Ustroń, ul. 3 Maja 15
tel./kom.: 33 854 35 43, 785 916 048
tel./fax: 33 854 55 40
e-mail: zsp.ustron@interia.pl

AKTUALNOŚCI 1. Patrona ZST w Ustroniu wybrany
 2. Debiut „Black Skład” na imprezie „WALENTYNKI CUP 2019”
 3. Warsztaty
 4. Tajniki pracy detektywa
 5. Cyklu warsztatów dla młodzieży
 6. Zagłosuj na patrona Zespołu Szkół Technicznych w Ustroniu
 7. Najlepsi nagrodzeni
 8. Nasi uczniowie na Olimpiadzie Wiedzy Technicznej
 9. Sukcesy językowe naszych uczniów
 10. Jasełka
 11. Mikołajki w ZST
 12. Z wizytą w Ustroniance
 13. Wizyta Prezesa firmy "Ustronianka"
 14. Złożenie kwiatów
 15. Udział uczniów ZST w Konkursie Gwar
 16. Wycieczka do kolejki linowej na Czantorii
 17. Obchody Dnia Niepodległości w ZST
 18. Dyktando Niepodległościowe o „Złote Pióro Dyrektora Szkoły”
 19. Udział w grze miejskiej „Niepodlegli w Ustroniu”
 20. Wycieczka do elektrowni
 21. VII edycja Regionalnej olimpiady wiedzy o zdrowiu psychicznym
 22. Wycieczka do odlewni metali kolorowych Kowala
 23. Oskary na Dzień Nauczyciela
 24. Wolna Szkoła Nauk Filozoficznych i Społecznych
 25. Udział młodzieży ZST w projekcie „Niepodległa”
 26. Ewaluacja projektu Cybernauci
 27. Wykład w Muzeum Ustrońskim…
 28. Sztafetowe Biegi Przełajowe Chłopców
 29. Olimpiada 4 minuty
 30. Powiatowe Mistrzostwa Szkół Średnich w Tenisie Stołowym
 31. Mistrzowie tenisa stołowego ZST
 32. Wycieczka do Wiednia
 33. Wycieczka do zakładu GK Grelowski
 34. Babeczki od babeczek, czyli … Dzień Chłopaka w ZST
 35. Uczniowie ZST pomagają
 36. Wycieczka do zakładu Kubala
 37. Klasa 4A na Dniach Otwartych ATH w Bielsku-Białej
 38. "Znak Niepodległości"
 39. Rocznica spalenia synagogi
 40. Wycieczka na ENERGOTAB w Bielsku-Białej
 41. Szkolny Dzień Sportu
 42. Bardzo dobre wyniki egzaminów zawodowych w 2018 roku
 43. Zebranie rodziców
 44. Wycieczka klas 2B i informatyków z 2A
 45. Wyjazd do kina
 46. Szkolny Dzień Sportu
 47. 3 września - Rozpoczęcie Roku Szkolnego 2018/2019
 48. Podsumowanie projektu - Europejska praktyka - kluczem do zatrudnienia
 49. Mamy świetnych uczniów i nauczycieli
 50. Udział w projekcie "Cybernauci"
 51. 16 kwiecień 2018r. - Wyjazd na praktyki zagraniczne do Drezna
 52. Projekt - Europejska praktyka - kluczem do zatrudnienia
 53. Dwie supernowoczesne pracownie


Patrona ZST w Ustroniu wybrany

W dniu 28 luty zakończyło się głosowanie dotyczące wyboru patrona naszej szkoły. Zdecydowana większość głosów została oddana na Jana Jarockiego. Tym samym szkoła może podjąć dalsze działania związane z nadaniem imienia. Dziękujemy wszystkim za udział w głosowaniu :)

Głosowanie na patrona szkoły

Debiut „Black Skład” na imprezie „WALENTYNKI CUP 2019”

W dniu 04.02.2019 w Pogórzu odbył się powiatowy turniej w halowej piłce nożnej dziewcząt dla szkół średnich pod nazwą: „WALENTYNKI CUP 2019”. Na zaproszenie Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa z siedzibą w Poznaniu, Wydział Nauk Społecznych w Skoczowie, z którą współpracujemy, uczestniczyliśmy w tym sportowym wydarzeniu, połączonym z Dniami Otwartymi w WSB. Uczniowie klasy II technikum kibicowali grającym drużynom, a nasz szkolny zespół „Black Skład” zapewnił imprezie taneczno-muzyczną oprawę. Gośćmi honorowymi turnieju byli Wicestarosta Powiatu Cieszyńskiego Janina Żagań, Burmistrz Miasta Skoczowa Mirosław Sitko i zastępca burmistrza Andrzej Bubnicki. Występy naszych uczniów spotkały się z aplauzem publiczności. Na koniec udało im się porwać do tańca wszystkich uczestników turnieju.

(ar. jm)

Debiut „Black Skład” na imprezie „WALENTYNKI CUP 2019”

Do obejrzenia pozostałych zdjęć zapraszamy na naszego Facebook'a

Warsztaty

23 stycznia odbyły się kolejne z cyklu warsztatów prowadzonych przez wykładowców Wydziału Nauk Społecznych w Skoczowie Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa z siedzibą w Poznaniu Manuelę Zdunek i Monikę Biegun. Tym razem uczniowie poznali zasady savoir – vivre, dowiedzieli się, jak należy zachować się w różnych sytuacjach życiowych, w relacjach z osobami starszymi, dziewczynami. Ponownie uświadomili sobie rolę słów: „proszę”, „dziękuję”, „przepraszam” w komunikacji. Tego dnia odbyło się również uroczyste podpisanie porozumienia o współpracy między Zespołem Szkół Technicznych w Ustroniu a Wydziałem Nauk Społecznych w Skoczowie Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa z siedzibą w Poznaniu.

(ar)

Tajniki pracy detektywa

Do obejrzenia pozostałych zdjęć zapraszamy na naszego Facebook'a

Tajniki pracy detektywa

Czym zajmuje się kryminolog dowiedzieli się uczniowie naszej szkoły dzięki warsztatom przeprowadzonym przez wykładowcę na kierunku Kryminologia i kryminalistyka Wyższej Szkoły Finansów i Prawa w Bielsku – Białej pana Dariusza Szydłowskiego. Podczas warsztatów uczniowie mieli możliwość zapoznać się ze sprzętem używanym przez techników kryminalistycznych. Dowiedzieli się również na czym polega ujawnianie śladów związanych z człowiekiem lub rzeczą. Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem młodzieży.

(ar, kk)

Tajniki pracy detektywa

Do obejrzenia pozostałych zdjęć zapraszamy na naszego Facebook'a

Cyklu warsztatów dla młodzieży

16 stycznia odbyły się pierwsze z cyklu warsztatów dla młodzieży. Tematyka warsztatów dotyczyła ochrony własności intelektualnej i cyberprzemocy. Przeprowadziła je mgr Manuela Zdunek przedstawiciel Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa z siedzibą w Poznaniu Wydziału Nauk Społecznych w Skoczowie. Do udziału w warsztatach zaproszono klasy pierwsze technikum i szkoły branżowej. Tematyka zajęć spotkała się z dużym zainteresowaniem uczniów.

(ar)

Warsztaty Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa

Zagłosuj na patrona Zespołu Szkół Technicznych w Ustroniu

W związku ze zbliżającym się jubileuszem 70-lecia istnienia Zespołu Szkół Technicznych w Ustroniu pragniemy nadać imię naszej szkole.
Zwracamy się do wszystkich byłych i obecnych uczniów, nauczycieli, pracowników, rodziców oraz zainteresowanych Ustroniaków o pomoc w wyborze patrona naszej szkoły.

Przejdź do strony z krótkim opisem patronów i oddaj swój głos.

Głosowanie trwa do 28 lutego 2019r.

Najlepsi nagrodzeni

W środę, 9 stycznia 2019 roku, odbył się w naszej szkole apel, na którym pani dyrektor, Katarzyna Kałuża, podsumowała osiągnięcia uczniów ZST z pierwszego półrocza nauki. Nagrodzeni zostali uczniowie wyróżniający się w nauce, frekwencji, czytelnictwie, konkursach, a także działający na rzecz szkolnej społeczności.

Najlepsze wyniki w nauce osiągnęli w tym półroczu Tomasz Górak (1AT), Bartłomiej Greń (4AT) i Wojciech Cholewik (1SB). Uczniowie ci otrzymają szkolne stypendium. Z kolei 100% frekwencją na zajęciach mogą pochwalić się Fryderyk Niemiec (3AT), Kamil Jodłowiec (2AT) oraz Krzysztof Kulig (2AT). Za wzorową pracę w Samorządzie Uczniowskim nagrodzono Larysę Hołomek (2AT), a za szczególne zaangażowanie w życie szkoły - Aleksandrę Stodolską (2AT). Tytuł Najlepszego Czytelnika otrzymał Piotr Kobielusz (3AT), a Amelia Szarzec (1SB) została wyróżniona za aktywne uczestnictwo w zajęciach kółka języka hiszpańskiego. Nagrody otrzymali także uczniowie, którzy odnieśli sukcesy w konkursach, o których pisaliśmy we wcześniejszych postach.

Gratulujemy wyróżnionym, a wszystkim uczniom i nauczycielom życzymy owocnej pracy w II półroczu.

(jm)

Udział uczniów w II etapie OWT w Bielsku-Białej

Do obejrzenia pozostałych zdjęć zapraszamy na naszego Facebook'a

Nasi uczniowie na Olimpiadzie Wiedzy Technicznej

We wtorek 8 stycznia trzej nasi uczniowie z klasy 4A pojechali do Bielska-Białej, żeby wziąć udział w zawodach II stopnia Olimpiady Wiedzy Technicznej. Na miejscu organizatorzy poinformowali, że do tego etapu zakwalifikowało się 35 uczniów z 10 szkół z miejscowości Bielsko-Biała, Wodzisław, Jastrzębie Zdrój, Żywiec, Węgierska Górka i Ustroń. Tak więc, nasi uczniowie byli na tym etapie olimpiady jedynymi reprezentantami szkół powiatu cieszyńskiego. Tomek Gburek, Bartek Jałowiczor i Konrad Urbaczka rozwiązywali zadanie optymalizacyjne w pierwszej części zawodów, a następnie dwa wybrane zadania z branży mechaniczno-budowlanej. Teraz pozostaje jedynie oczekiwać na wyniki :)

(ms)

Udział uczniów w II etapie OWT w Bielsku-Białej

Do obejrzenia pozostałych zdjęć zapraszamy na naszego Facebook'a

Sukcesy językowe naszych uczniów

W tym roku szkolnym nasza szkoła wzięła udział w ogólnopolskim konkursie z języka niemieckiego Weltsprachen Abitur – edycja jesienna. Naszą szkołę reprezentowało 7 uczniów z klas 3 i 4 technikum, którzy rozwiązywali test przygotowany w oparciu o obowiązującą podstawę programową i obejmujący 20 pytań. Laureatem tego konkursu został Sebastian Drobisz zdobywając 100% punktów i nagrodę książkową, pozostali uczestnicy uzyskali wyniki 80-95%.

Drugi ogólnopolski konkurs języka niemieckiego Deutschfreund przeprowadzono w listopadzie 2018r. W całym kraju w konkursie uczestniczyło 6017 uczniów z 326 szkół, przy czym ze szkół ponadgimnazjalnych wzięło w nim udział 2674 uczniów, a w województwie śląskim 545 uczniów z 36 szkół. Bardzo dobre wyniki uzyskali nasi uczniowie - Szymon Sikora i Tomasz Sikora zajęli 2 miejsce w województwie śląskim i 17 miejsce w kraju, a Krzysztof Wróblewski i Jan Podżorski zajęli odpowiednio miejsca 5 i 23. Ogółem w konkursie wzięło udział 13 uczniów naszej szkoły z klas 3 i 4 technikum, a 9 z nich uzyskało dyplomy uznania za bardzo dobre wyniki.

(ak)

Mikołajki w ZST

„Tam, gdzie wygrywa dobro w ludzkim sercu, tam znowu rodzi się Bóg. Ciągle na nowo szuka swojego „Betlejem”. Ale w końcu się rodzi. Czasami w najbardziej nieoczekiwanych miejscach. Przecież miłość musi wygrać!”. To cytat ze szkolnych jasełek, które wystawione zostały 19 grudnia. Ich forma została uwspółcześniona, przeniesiona w nasze realia, ale uniwersalne treści pozostały. Niech refleksja zawarta w tych kilku zdaniach, towarzyszy nam w te święta. Dziękujemy uczniom, którzy wystąpili na scenie oraz wszystkim tym, którzy zaangażowali się w przygotowanie jasełek.

(jm, ar)

Jasełka

Do obejrzenia pozostałych zdjęć zapraszamy na naszego Facebook'a

Mikołajki w ZST

Dziś na twarzach wielu uczniów i nauczycieli ZST pojawił się uśmiech. Stało się tak za sprawą wyjątkowych gości - św. Mikołaja i jego pomocników, którzy przynieśli ze sobą wór cukierków, ale też rózgi i węgiel do pomazania najbardziej „spórnych” uczniów. Było bardzo wesoło, a niektóre klasy odważyły się pięknie zaśpiewać kolędę. Mikołaja do ZST zaprosił Samorząd Uczniowski wraz z opiekunem, Jolantą Myrmus. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tego wydarzenia.

(jm)

Mikołajki w ZST

Do obejrzenia pozostałych zdjęć zapraszamy na naszego Facebook'a

Z wizytą w Ustroniance

W piątek,30 listopada 2018 ,uczniowie kl. II i III technikum odwiedzili największego na naszym terenie producenta wód. Przyjął ich sam Prezes, pan Michał Bożek. Poznawszy historię firmy i jej misję, zostali oprowadzeni po zakładzie przez pracowników firmy . Dowiedzieli się nie tylko, że firma produkuje 70 różnych rodzajów wód i napojów ,ale zobaczyli również nowoczesne linie technologiczne i świetną organizację pracy. Po tej wycieczce zrodziła się wśród nich refleksja, że tak często młodzi ludzie szukają zajęcia gdzieś w świecie ,a przecież „pod nosem” mają dynamicznie rozwijająca się firmę ,w której można znaleźć niezłą pracę.

(kk)

Z wizytą w Ustroniance

Do obejrzenia pozostałych zdjęć zapraszamy na naszego Facebook'a

Wizyta Prezesa firmy "Ustronianka"

21 listopada br. uczniowie kl.IV AT i 3 ZSZ mieli okazję spotkania się z prezesem jednej z najbardziej znanych firm naszego regionu ,tj. Ustronianki. Prezesowi Bożkowi towarzyszyli pracownicy z kadr i działu technologicznego firmy. Uczniowie poznali historię Ustronianki oraz dowiedzieli się jakie ma plany rozwoju. Okazało się ,że Ustronianka stawia na młodych i niektórzy z nich mogą, po ukończeniu szkoły, znaleźć tam stabilne zatrudnienie . Aby lepiej poznać specyfikę pracy w firmie będącej potentatem na rynku napojów , uczniowie naszej szkoły zaproszeni zostali na wycieczkę po zakładzie. Wybieramy się tam w nadchodzącym tygodniu.

(kk)

Wizyta Prezesa firmy Ustronianka

Złożenie kwiatów

W dniu 11 listopada przedstawiciele klasy 2 AT wraz z wychowawcą Patrycją Pruszkowską wzięli czynny udział w obchodach Święta Niepodległości i złożyli kwiaty pod Pomnikiem Pamięci Narodowej w Ustroniu.

(pp)

Złożenie kwiatów

Do obejrzenia pozostałych zdjęć zapraszamy na naszego Facebook'a

Udział uczniów ZST w Konkursie Gwar

Za nami pierwszy dzień przesłuchań XV edycji Konkurs Gwar „Po cieszyńsku po obu stronach Olzy”. Jego adresatami są uczniowie wszystkich typów szkół i placówek oświatowych, zamieszkujących tereny historycznej Ziemi Cieszyńskiej. Celem konkursu jest ocalenie od zapomnienia charakterystycznych gwar Polaków tego regionu, jak również kultywowanie dawnych obrzędów i zwyczajów. Tegoroczna edycja odbyła się w Cieszyńskim Ośrodku Kultury „Dom Narodowy”, a naszą szkołę godnie reprezentowali Patryk Legierski, uczeń klasy 4A, który przedstawił tekst Ruty Lissowskiej”Mojidownewilije” oraz Mikołaj Legierski, uczeń klasy 1A, który słowami tekstu Jana Kukuczki opowiadał o pięknie beskidzkich gór. Teraz z niecierpliwością czekamy na wyniki konkursu i mocno trzymamy kciuki za naszych chłopców.

(jm)

Udział uczniów ZST w Konkursie Gwar

Do obejrzenia pozostałych zdjęć zapraszamy na naszego Facebook'a

Wycieczka do kolejki linowej na Czantorii

W zeszłym tygodniu mechanicy z 2 klasy Technikum naszej szkoły zapoznali się z działaniem mechanizmu wysprzęglania wózków kolejki linowej na Czantorii. Jest to kolejna ciekawa wycieczka naukowa dzięki której nasi mechanicy w praktyce mogą zaobserwować zasady działania mechanizmów, z którymi mają do czynienia na lekcjach teorii.

(mb)

Wycieczka do kolejki linowej na Czantorii

Do obejrzenia pozostałych zdjęć zapraszamy na naszego Facebook'a

Obchody Dnia Niepodległości w ZST

W piątek 9 listopada w ZST w Ustroniu odbyła się uroczysta akademia z okazji 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Apel rozpoczął się odśpiewaniem hymnu narodowego, a następnie przedstawiono krótki zarys wydarzeń historycznych, które doprowadziły do powstania naszego państwa z jednoczesnym podkreśleniem istotnej roli Śląska Cieszyńskiego w tym doniosłym procesie. Obejrzano również prezentację pt. „Ojcowie Niepodległości”. Całości dopełniał montaż słowno-muzyczny. Wysłuchano „Roty” i pieśni żołnierskiej „Rozkwitały pąki białych róż” w wykonaniu szkolnego chóru, a także wierszy o tematyce patriotycznej m.in. „Ojczyzny” Tadeusza Różewicza. Na koniec uczniowie złożyli szanownej jubilatce - Polsce ułożone przez nich życzenia:„Polsko, Ojczyzno nasza! W tym szczególnym dniu 11 listopada, kiedy obchodzisz setną rocznicę swoich narodzin życzymy Tobie, abyś nie musiała nigdy więcej przelewać krwi swoich synów i córek w walce o wolność, byś z dumą i należytym szacunkiem jaśniała wśród narodów, niepodległa, dumna i silna, byś zawsze była prowadzona przez mądrych przywódców, byś miała obywateli, którzy dbają o jedność i braterstwo w narodzie, pamiętają o Twojej historii i pielęgnują język ojczysty, by słowo Polska kojarzyło się na świecie z bezpieczeństwa, dobrobytem i pięknem krajobrazu. Dziękujemy Ci Polsko za język, rodzinę i wolność. Dziękujemy Ci za to, że jesteś naszym domem”

(ar, jm)

Obchody Dnia Niepodległości w ZST

Do obejrzenia pozostałych zdjęć zapraszamy na naszego Facebook'a

Dyktando Niepodległościowe o „Złote Pióro Dyrektora Szkoły”

31 października 19 uczniów naszej szkoły napisało Dyktando Niepodległościowe, przedstawiające w pigułce historię Polski od początków II Rzeczpospolitej po obrady Okrągłego Stołu i pierwsze wolne wybory. Tekst pochodził z II Małopolskiego Dyktanda Niepodległościowego „Po polsku o historii”.Najlepiej z zawiłościami naszej ortografii poradzili sobie uczniowie: Fryderyk Niemiec (3A) i Nikodem Janik (1A) – I miejsce, Kamila Szturc (2SB) – II miejsce oraz Klaudia Kocjan (2SB) i Kamil Wojtyła (4A) – III miejsce. Gratulujemy!

(jm)

Dyktando Niepodległościowe o Złote Pióro Dyrektora Szkoły

Do obejrzenia pozostałych zdjęć zapraszamy na naszego Facebook'a

Udział w grze miejskiej „Niepodlegli w Ustroniu”

28 października, w ramach obchodów100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę, odbyła się gra miejska „Niepodlegli w Ustroniu”. Naszą szkołę reprezentowaliMateusz Podżorski (klasa IV technikum) i Kamil Polok (klasa III technikum). Gra miała na celu przybliżenie jej uczestnikom historii oraz tajemnic miasta. Chłopcom udało się rozwiązać wszystkie zagadki i zakończyć grę z siódmym wynikiem. A łatwo nie było!Oprócz wykazania się wiedzą, Kamil i Mateusz musieli pokonać dystans ok. 10 kilometrów, w dość trudnych warunkach pogodowych. Do udziału w grze uczniów wytypowały i zgłosiły Barbara Cieślar- Kurek oraz Jolanta Myrmus.

(jm)

Udział w grze miejskiej „Niepodlegli w Ustroniu

Wycieczka do elektrowni w Porąbce

We wtorek 23 października 2018 klasy 3AT oraz 4AT miały okazję zwiedzić elektrownię szczytowo – pompową Żar. Jest to największy tego typu obiekt w Polsce. Zaczęliśmy od filmu edukacyjnego wyjaśniającego zasadę działania elektrowni. Następnie pod opieką przewodników PGE zeszliśmy sztolnią do wnętrza góry. 180 metrów pod ziemią znajdują się ogromne hale maszynowni. Mieliśmy możliwość obejrzenia turbozespołów, generatorów, silników rozruchowych oraz elementów mechanicznych i hydraulicznych odpowiedzialnych za przekształcenie energii wodnej w elektryczną. Dużym zainteresowaniem cieszyło się centrum zarządzania elektrownią. Okazuje się, że do obsługi wystarczą tylko dwie osoby, a wszystkie parametry pracy maszyn są sterowane komputerowo. Inną ciekawostką jest bardzo krótki czas rozruchu, wynoszący tylko 3 minuty. Co więcej, elektrownia może być włączona zdalnie poprzez „impuls” z centrali w Warszawie, aby niemal natychmiast uzupełnić niedobór energii w dowolnym miejscu w kraju. Przewodnicy szczególną wagę przywiązywali do roli odnawialnych źródeł energii w gospodarce Polski. Należy również wspomnieć o swoistych zasadach obowiązujących podczas zwiedzania. Każdy z uczestników musi posiadać kask, natomiast kategorycznie niedozwolone jest… korzystanie z jakichkolwiek urządzeń elektronicznych (w tym aparatów) na terenie maszynowni.

Po wyjściu z podziemi, udaliśmy się koleją linowo-terenową na szczyt góry Żar. Jest to jedyna tego rodzaju góra w Polsce. Na szczycie znajduje się zbiornik mogący pomieścić 2 mln m3 wody. Taka ilość zmagazynowanej wody wystarcza tylko na cztery godziny pracy elektrowni. Jesienna pogoda nie rozpieszczała, ale naładowani pozytywną energią wróciliśmy do Ustronia.

Opiekunami klas byli: Marek Błahut, Marek Sikora oraz Wojciech Nawrocki.

(wn)

Wycieczka do elektrowni w Porąbce

Do obejrzenia pozostałych zdjęć zapraszamy na naszego Facebook'a

VII edycja Regionalnej olimpiady wiedzy o zdrowiu psychicznym

18 października odbyła się VII edycja Regionalnej olimpiady wiedzy o zdrowiu psychicznym, w której startowały nasze uczennice Katarzyna Najmuła, Ewa Czerwińska, Larysa Hołomek. Tegoroczne zmagania dotyczyły problemu zaburzeń odżywiania. Dziewczyny musiały wykazać się wiedzą z zakresu dietetyki, zdrowego odżywiania, jak i zdrowia psychicznego.

(ar)

Wycieczka do odlewni metali kolorowych Kowala

Kolejna wycieczka. Tym razem do odlewni metali kolorowych Kowala. Mechanicy z 2 TM mieli możliwość zapoznania się z procesem technologicznym wykonywania odlewów aluminiowych i mosiężnych. Podpatrzyliśmy jak odlewa się w piasku i w kokilach.

(mb)

Wycieczka do odlewni metali kolorowych Kowala

Do obejrzenia pozostałych zdjęć zapraszamy na naszego Facebook'a

Oskary na Dzień Nauczyciela

Z dużą dawką humoru obchodzony był tegoroczny Dzień Nauczyciela. Samorząd Uczniowski przeprowadził wśród uczniów ZST głosowanie, w wyniku którego młodzież wybrała Nauczyciela Roku oraz nauczycieli w siedmiu kategoriach: anioł, luzak, sceptyk, służbista, kosa, optymista i aktywista. Nauczycielem aniołem została pani prof. Jolanta Myrmus, luzakiem pan prof. Piotr Kaczmarzyk, sceptykiem pan prof. Marek Sikora, służbistą pani prof. Aleksandra Kozieł, kosą pani prof. Patrycja Pruszkowska, aktywistą pani prof. Barbara Cieślar – Kurek, optymistą zaś pan prof. Robert Żywczak. W kategorii Nauczyciel Roku III miejsce zajął pan prof. Robert Żywczak, II pani prof. Jolanta Myrmus, a I pan prof. Piotr Kaczmarzyk. Nauczyciele otrzymali pamiątkowe statuetki - Oskary. Pozostając w konwencji Oskarowej ZST, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, zamieniła się w Akademię Filmową. Salwy śmiechu wśród uczniów i nauczycieli wywołała prezentacja wykonana przez uczniów klasy III technikum, Marka Legierskiego i Jakuba Michałka, uczniów III klasy technikum, w której nauczyciele wcielili się w role znanych bohaterów filmowych. Miłym akcentem na zakończenie apelu było wręczenie pamiątkowych dyplomów dla zwycięzców Szkolnych Mistrzostw w Tenisie Stołowym przez panią prof. Beatę Domagałę-Brożkowską. Wysiłek włożony w przygotowanie akademii doceniła pani dyrektor, Katarzyna Kałuża, dziękując wszystkim, którzy przyczynili się do jej powstania.

(jm)

Oskary na Dzień Nauczyciela

Do obejrzenia pozostałych zdjęć zapraszamy na naszego Facebook'a

Wolna Szkoła Nauk Filozoficznych i Społecznych

W dniu 11 października bieżącego roku klas 2AT, wzorem lat ubiegłych, wzięła udział w wykładzie prof. Daniela Kadłubca oraz warsztatach przygotowanych przez pracowników Wydziału Etnologii i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego. Organizowana od 2014 roku Wolna Szkoła Nauk Filozoficznych i Społecznych, w V edycji której wzięła udział młodzież naszej szkoły, ma na celu upamiętnienie postaci i dzieła Jana Szczepańskiego - wybitnego polskiego socjologa, urodzonego w Ustroniu, który przez całe życie silnie związany był z tradycją, kulturą i społecznością ziemi cieszyńskiej. Jak co roku, inicjatywa nawiązuje do idei prof. Szczepańskiego, w myśl której Wolna Szkoła Nauk Filozoficznych i Społecznych ma się stać powszechnie dostępnym ośrodkiem zdobywania wiedzy oraz trwałym elementem życia kulturalnego i intelektualnego na Śląsku Cieszyńskim. Nasza młodzież została zaproszona do sąsiadującego z naszą szkołą Gimnazjum nr 1 im. Jana Szczepańskiego w Ustroniu, gdzie wycieczka naukowa miała miejsce.

(pp)

Wolna Szkoła Nauk Filozoficznych i Społecznych

Do obejrzenia pozostałych zdjęć zapraszamy na naszego Facebook'a

Udział młodzieży ZST w projekcie „Niepodległa”

Z ciekawą propozycją debaty edukacyjnej poświęconej problemom współczesnego patriotyzmu wyszła Książnica Cieszyńska w ramach koordynowanego przez nią projektu „Niepodległa”. Do dyskusji na temat rozumienia patriotyzmu, niepodległości, modelu współczesnego patrioty oraz problemów wiążących się z tymi zagadnieniami zaproszeni zostali uczniowie oraz naukowcy: dr Jolanta Skutnik i dr hab. Grzegorz Studnicki z Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie, dr Grzegorz Wnętrzak z Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie oraz prof. Radosław Zenderowski z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Uczestniczący w tym wydarzeniu reprezentanci naszej szkoły (uczniowie klas II, III IV technikum) mogli skonfrontować swoje myślenie o patriotyzmie z wypowiedziami kolegów ze szkół cieszyńskich oraz badaczy. Spotkanie poszerzyło wiedzę obecnych odnośnie zagadnień związanych z patriotyzmem, a także pokazało jak powinna wyglądać kulturalna publiczna dyskusja, co w zakończeniu debaty podkreślili jej organizatorzy. Honorowy Patronat nad wydarzeniem objął katowicki oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Na koniec można dodać, że dodatkowym atutem wyjazdu na debatę do Cieszyna stała się dla naszych uczniów możliwość zaobserwowania zdjęć do nagrywanego w Cieszynie filmu „Legiony”.

(jm)

Udział młodzieży ZST w projekcie „Niepodległa

Do obejrzenia pozostałych zdjęć zapraszamy na naszego Facebook'a

Ewaluacja projektu Cybernauci

Dziękujemy za udział w warsztatach dotyczących bezpieczeństwa w Internecie społeczności szkolnej realizowanych w ramach projektu „Cybernauci – kompleksowy projekt kształtowania bezpiecznych zachowań w sieci”, które odbywały się w Państwa Szkole.

W związku z ewaluacją końcową wspomnianego projektu, która rozpoczęła się we wrześniu bieżącego roku zwracamy się do Państwa z wielką prośbą o wzięcie udziału w badaniu.

Badanie ma na celu stwierdzenie czy działania realizowane w projekcie okazały się skuteczne, czy wpłynęły na stan wiedzy i kompetencji społeczności szkolnych (uczniów, rodziców i nauczycieli) w zakresie bezpieczeństwa korzystania z internetu i TIK.

Zależy nam na poznaniu Państwa opinii na temat warsztatów, dostosowania ich do potrzeb polskich szkół i ich wpływu na dalsze działania. Dlatego zwracamy się z prośbą o wypełnienie krótkiej ankiety.

Badanie prowadzone jest drogą internetową. Poniżej znajdą Państwo linki do ankiet, z podziałem na grupy docelowe czyli do kogo są adresowane (uczniowie, rodzice).

Do wypełnienia ankiet zapraszamy wszystkie zainteresowane i chętne osoby.

Państwa pomoc bardzo pomoże nam w przygotowywaniu kolejnych projektów skierowanych do społeczności szkolnej stanowiących odpowiedź na zdiagnozowane potrzeby polskiej szkoły.

Odpowiedzi posłużą celom statystycznym jako zbiorcze wyniki w ewaluacji projektu. Ze względu na harmonogram projektu prosimy o odpowiedź do 31 października 2018 roku.

Z góry dziękujemy za okazaną pomoc
Z wyrazami szacunku,
Edyta Kostrzewa
Dział Koordynacji Projektów Collegium Civitas

Ankieta dla rodziców

Ankieta dla uczniów

Wykład w Muzeum Ustrońskim…

W dniu 11.10.2018r, dzięki zaangażowaniu naszego nauczyciela p. Piotra Kaczmarzyka, klasa 3 i 4 technikum mogła wziąć udział w wykładzie dotyczącym walk Polaków o wyzwolenie Polski . Wykład zaprezentował w Muzeum Ustrońskim pan Przemysław Korcz, kolekcjoner i miłośnik historii.

Młodzież mogła poznać różne rodzaje umundurowania i broni stosowane podczas walk, o których bardzo ciekawie opowiadał p. P. Korcz. Prezentację wzbogacono filmami, z których dowiedzieliśmy się na przykład skąd naszym symbolem na samolotach jest „biało-czerwona” szachownica.

Dziękujemy za możliwość skorzystania z wykładu i wzbogacenia swojej wiedzy.

(bc)

Wykład w Muzeum Ustrońskim

Do obejrzenia pozostałych zdjęć zapraszamy na naszego Facebook'a

Sztafetowe Biegi Przełajowe Chłopców

10 października w Cieszynie, odbyły się Sztafetowe Biegi Przełajowe chłopców dla szkół Ponadgimnazjalnych. W zawodach wzięło udział w sumie 9 szkół z Powiatu Cieszyńskiego. Naszą szkołę podczas zawodów reprezentowali następujący uczniowie Kacper Chilewski, Dawid Haratyk, Alan Cieślar, Dawid Worek, Szlachta Kacper, Cieślar Jakub, Juroszek Rafał, Legierski Mikołaj. Rywalizacja stała na wysokim poziomie a walkę o czołową lokatę do samego końca toczyły między sobą Zespół Szkół Technicznych w Cieszynie oraz Liceum Ogólnokształcące im, Osuchowskiego. Najlepszy wynik spośród uczniów ZST Ustroń osiągnął Alan Cieślar. Nasza szkoła zajęła 7 miejsce. Już za rok będziemy walczyć o lepszą lokatę.

(mż)

biegi przełajowe

Olimpiada 4 minuty

9 października uczniowie naszej szkoły Jan Podżorski i Jakub Cieślar wzięli udział w Olimpiadzie pierwszej pomocy medycznej "4 minuty, które decydują o życiu". Organizatorem olimpiady jak co roku było Biuro Promocji Zdrowia Starostwa Powiatowego w Cieszynie. Po krótkim teście sprawdzającym wiedzę teoretyczną z zakresu pierwszej pomocy, uczniowie przystąpili do zadań praktycznych, w których poradzili sobie bardzo dobrze. Udzielili pomocy mężczyźnie, który obciął sobie palec i nieprzytomnemu, który był pod wpływem alkoholu. Uczniom gratulujemy wysokich lokat w olimpiadzie, a także opanowania i zimnej krwi, którymi wykazali się podczas zadań praktycznych.

(ar)

Olimpiada 4 minuty

Do obejrzenia pozostałych zdjęć zapraszamy na naszego Facebook'a

Powiatowe Mistrzostwa Szkół Średnich w Tenisie Stołowym

Udany występ zaliczyła reprezentacja naszej szkoły na Powiatowych Mistrzostwach Szkół Średnich w Tenisie Stołowym, które odbyły się w Chybiu. Dziewczęta ( Katarzyna i Natalia Sobczyk) bliskie były stanięcia na podium, ale ostatecznie zdobyły IV miejsce, natomiast chłopcy ( Maciej Adamus, Paweł Zawada i Dawid Szymański) wywalczyli miejsce VI. Poziom turnieju był wysoki, dlatego tym bardziej gratulujemy naszym zawodnikom dobrego wyniku.

(jm, bd)

Powiatowe Mistrzostwa Szkół Średnich w Tenisie Stołowym

Do obejrzenia pozostałych zdjęć zapraszamy na naszego Facebook'a

Mistrzowie tenisa stołowego ZST

Znamy już zwycięzców Szkolnych Mistrzostw w Tenisie Stołowym. Oto jak prezentuje się nasza reprezentacja: kategoria dziewczyn: 1. Natalia Sobczyk, klasa 1 B 2. Aleksandra Sobczyk, klasa 2B kategoria chłopców: 1. Maciej Adamus 3AT 2. Paweł Zawada 1AT 3. Dawid Szymański 3AT Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w turnieju, a zwycięzcom gratulujemy.

(bd)

Mistrzowie tenisa stołowego ZST

Do obejrzenia pozostałych zdjęć zapraszamy na naszego Facebook'a

Wycieczka do Wiednia

W dniach 2–3.10.2018r. klasa 4A wraz z prof. Alicją Krzywoń i wychowawcą prof. Markiem Sikorą wybrała się na wycieczkę do Wiednia. Zwiedzanie stolicy Austrii rozpoczęliśmy od przejazdu na wzgórze Kahlenberg, gdzie znajduje się Polski Kościół i Muzeum Odsieczy Wiedeńskiej, a ze wspaniałych tarasów widokowych można podziwiać piękny widok na całe miasto. Dzięki wieloletniemu pracownikowi muzeum mieliśmy okazję wysłuchać bardzo ciekawej opowieści na temat bitwy pod Wiedniem, inaczej nazywanej Odsieczą Wiedeńską lub rzadziej Wiktorią Wiedeńską, która została stoczona 12 września 1683 między wojskami polsko-cesarskimi pod dowództwem króla Jana III Sobieskiego a armią Imperium Osmańskiego pod wodzą wezyra Kara Mustafy. Bitwa była przełomowym wydarzeniem w wojnie, która zakończyła się klęską Osmanów, którzy od tej pory przeszli do defensywy i przestali stanowić zagrożenie dla chrześcijańskiej części Europy.

Po wizycie na wzgórzu Kahlenberg przejechaliśmy się słynną Ringstraße, z której można było obejrzeć fragmenty Parku Miejskiego z pomnikiem Straussa, Operę, Hofburg, Parlament, Ratusz oraz Kościół Wotywny, a następnie podjechaliśmy w okolice Hundertwasserhaus, który jest jedną z najbardziej znanych turystycznych atrakcji Wiednia. Oddany do użytku 1 marca 1986 budynek zgodnie z koncepcją twórcy miał być przykładem nawiązania dialogu z przyrodą, jako równoważnym partnerem człowieka – na tarasach, balkonach i w innych niespodziewanych miejscach rośnie wiele roślin. Ponadto zastosowano wiele rozwiązań, które mają na celu ucieczkę od linii prostych i regularności. Później przespacerowaliśmy się po wiedeńskiej Starówce, obejmującej areał Hofburga, Kohlmarkt, Graben, Katedrę Św. Szczepana oraz dom, w którym mieszkał W.A. Mozart.

Dzień zakończył się kolacją w wiedeńskim hostelu. Nasi uczniowie mieli w nim okazję do podszlifowania swojego angielskiego i niemieckiego, nawiązując kontakty i znajomości z przebywającą tam młodzieżą różnych narodowości, wykazując przy tym szczególne zainteresowanie grupami dziewczęcymi ;)

Drugi dzień rozpoczął się od przejazdu do letniej rezydencji cesarzy austriackich – Schönbrunn, gdzie długo spacerowaliśmy po ogromnych, znakomicie utrzymanych ogrodach i weszliśmy na wzgórze, z którego roztacza się widok na pałac i Wiedeń i na którym wybudowano Gloriettę, nazywaną pomnikiem sprawiedliwej wojny. Poniżej można było odpocząć przy Fontannie Neptuna. Z Schönbrunn udaliśmy się na spacer w okolice sławnego Belwederu, który położony jest w południowo-wschodniej części miasta. To tu stoją dwa pałace Belwederu – Górny i Dolny. My rozpoczęliśmy zwiedzanie od Oberes Belvedere (Górnego Belwederu), przed którym rozciąga się ogromny betonowy staw. W tafli wody, która wypełnia zbiornik, widać odbicie budynku. Za budynkiem rozciąga się ogród alpejski, w którym poza pięknymi pałacami i ogrodem, można zobaczyć wiele ślicznych fontann i pomników.

Ostatnim punktem programu była wizyta na Praterze, czyli słynnym wesołym miasteczku w samym sercu Wiednia. Jest tam znany na całym świecie Riesenrad i wiele innych atrakcji, czekających na turystów przez cały rok. Nasi uczniowie skorzystali z niektórych z nich, wykorzystali również wizytę na Praterze, aby posilić się przed drogą powrotną.

W czasie wycieczki pogoda troszkę kaprysiła, zwłaszcza w drugim dniu, ale generalnie obyło się bez konieczności korzystania z parasoli. Wróciliśmy z wycieczki zadowoleni, pełni wrażeń i wspomnień :) Warto dodać, że była to już trzecia wycieczka obecnej klasy 4A do europejskich stolic. Wcześniej, w klasie pierwszej byliśmy w Budapeszcie, a w klasie trzeciej w Pradze.

Podziękowania należą się też firmie turystycznej "Gazela" z Ustronia, która bardzo szybko zorganizowała dla nas opisywaną wycieczkę, oferując – jak zawsze – bardzo dobre warunki i cenę.

(ms, ak)

4A w Wiedniu 4A w Wiedniu 4A w Wiedniu
4A w Wiedniu

Do obejrzenia pozostałych zdjęć zapraszamy na naszego Facebook'a

Wycieczka do zakładu GK Grelowski

3 października mechanicy z 3 klasy Technikum podczas wycieczki naukowej do zakładu kuźniczego GK Grelowski w Goleszowie, zapoznali się z kolejną metodą wytwarzania części maszyn, jaką jest przeróbka plastyczna metali na gorąco. Zobaczyli cały proces technologiczny wykonywania odkuwek matrycowanych na prasach kuźniczych oraz kuźniarkach. Na wydziale narzędziowni mieli możliwość zapoznania się z wykonaniem narzędzi kuźniczych na obrabiarkach CNC, elektrodrążarkach i innych nowoczesnych maszynach. Na stanowisku kontroli jakości obserwowali działanie numerycznej maszyny pomiarowej.

(mb)

Wycieczka do zakładu GK Grelowski

Do obejrzenia pozostałych zdjęć zapraszamy na naszego Facebook'a

Babeczki od babeczek, czyli … Dzień Chłopaka w ZST

O Dniu Chłopaka nie zapomniały uczące się w naszej szkole dziewczęta. Dla wszystkich Panów, oprócz płynących z serca życzeń, przygotowały słodki upominek – upiekły ponad 200 pysznych babeczek. Chłopcy byli przyjemnie zaskoczeni niespodzianką. Szczególne podziękowania należą się przewodniczącej Samorządu Uczniowskiego, Larysie Hołomek, która akcję zainicjowała i przy wsparciu opiekuna SU, Jolanty Myrmus, przeprowadziła.

(jm)

Dzień Chłopaka

Do obejrzenia pozostałych zdjęć zapraszamy na naszego Facebook'a

Uczniowie ZST pomagają

Przez ostatni tydzień uczniowie Zespołu Szkół Technicznych w Ustroniu zbierali makulaturę, by pomóc najbiedniejszym mieszkańcom Boliwii, w szczególności głodującym dzieciom. Zebraną makulaturę przekazali do kontenera stojącego na terenie parafii św. Klemensa w Ustroniu, która organizowała tę akcję. Cieszymy się, że nasi uczniowie nie pozostają obojętni na los potrzebujących.

(ar)

zbiórka makulatury zbiórka makulatury

Wycieczka do zakładu Kubala

W dniu 28.09.2018r. mechanicy z klasy 2 i elektromechanicy z klasy 1 naszej szkoły uczestniczyli w wycieczce naukowej do firmy "Kubala". Mieli możliwość na własne oczy zobaczyć nowoczesne maszyny i urządzenia do wytwarzania najrozmaitszych narządzi stosowanych w budownictwie. Oprócz obrabiarek CNC młodzież miała okazję zapoznać się z działaniem wtryskarek, robotów przemysłowych i działaniem wielu innych maszyn.

(mb)

wycieczka do zakładu Kubala

Do obejrzenia pozostałych zdjęć zapraszamy na naszego Facebook'a

Klasa 4A na Dniach Otwartych ATH w Bielsku-Białej

W czwartek 27 września klasa 4A technikum wybrała się na wycieczkę naukową na zaproszenie Wydziału Budowy Maszyn i Informatyki Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej. Uczniowie naszej szkoły mieli okazję uczestniczyć w zajęciach prowadzonych przez kadrę naukową WBMiI. Naszych maturzystów przywitał dziekan wydziału dr hab. inż Jacek Nowakowski, prof. ATH. Następnie dr inż. Tomasz Gancarczyk wygłosił wykład na temat "Informatyczne Aikido, czyli jak przetwarzać cyfrowe randori i nie stracić głowy (danych)". Po zakończeniu wykładu nasi uczniowie, podzieleni na 2 grupy wzięli udział w zajęciach praktycznych, obejmujących różne dziedziny wiedzy inżynierskiej, w tym:
- Inteligentne i nowoczesne technologie wytwarzania
- Modelowanie 3D – na czym właściwie polega?
- Laboratorium Internetu rzeczy
- Widzieć ciepło – termowizja w przyrodzie i technice
- Kompozyt warstwowy – badamy i obliczamy.
Sądząc po reakcjach uczniów, najbardziej interesujące okazały się zajęcia z termowizji, w trakcie których nasi uczniowie mogli obserwować zmiany temperatury różnych przedmiotów, a nawet temperatury własnej za pomocą kamery termowizyjnej, a także zajęcia z modelowania 3D przy użyciu programu Autodesk Inventor. Jak co roku organizatorzy przygotowali również wystawę techniczną, w ramach której można było zapoznać się z różnego rodzaju pojazdami spółczesnymi i zabytkowymi. Część naukowa została zakończona pokazem wahadła Foucaulta oraz prezentacją Studenckich Kół Naukowych WBMiI. Tradycyjnie, ostatnim punktem programu była degustacja znakomitej grochówki wojskowej. Wśród naszych uczniów znaleźli się i tacy, którzy jakimś cudownym sposobem potrafili załatwić sobie dodatkową porcję – dokładkę :)
Jako ciekawostkę, warto również zwrócić uwagę na to, że Dni Otwarte ATH organizowane są dla maturzystów z różnych szkół średnich województwa śląskiego a dla obecnej klasy 4A była to już czwarta wizyta na tych dniach. Pierwszy raz nasi maturzyści mieli okazję uczestniczyć w Dniach Otwartych ATH w roku 2015, będąc wówczas uczniami klasy 1A. Było to możliwe tylko i wyłącznie dzięki znakomitej współpracy naszej szkoły z Akademią Techniczno-Humanistyczną w Bielsku-Białej, a w szczególności z władzami Wydziału Budowy Maszyn i Informatyki. Specjalne podziękowania ze strony naszego Zespołu Szkół należą się Pani Małgorzacie Zarębskiej, która reprezentując Zespół ds. Promocji WBMiI ATH zawsze z wielką życzliwością organizowała, również w tym roku nasze wizyty w tej uczelni.
Jeszcze raz za to serdecznie dziękujemy i liczymy na dalszą, tak samo wzorową współpracę.

(ak, ms)

ATH ATH ATH

Do obejrzenia pozostałych zdjęć wykonanych w trakcie wykładów i zajęć praktycznych zapraszamy na naszego Facebook'a

Więcej zdjęć będzie można również obejrzeć na facebooku Akademii Techniczno-Humanistycznej.

"Znak Niepodległości"

Dnia 22 września 2018 r.nasi uczniowie uczestniczyli w imprezie "Znak Niepodległości". Zorganizowana została ona przez Muzeum Ustrońskie, Stowarzyszenie" Projekt Ustroń" oraz Stowarzyszenie "Rdzawe Diamenty". Prezentowany był pierwszy samolot Polskich Sił Zbrojnych i inne militaria z okresu odzyskiwania niepodległości. Dodatkowo odbył się wykład na temat procesu odzyskiwania niepodległości na Śląsku Cieszyńskim.Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

(kk)

Pokaz Znak Niepodległości

Do obejrzenia pozostałych zdjęć zapraszamy na naszego Facebook'a

Rocznica spalenia synagogi

W rocznicę spalenia synagogi w Ustroniu, w dniu 14 września 2018r. odbyło się spotkanie na ul. Ogrodowej. Uczniowie naszej szkoły uczcili, wraz z zebranymi pamięć ustrońskich Żydów, którzy zginęli w czasie II wojny światowej, a którzy pochodzili z Ustronia. Złożono również kwiaty i znicz pod pomnikiem.

(bck)

Złożenie kawiatów pod pomnikiem synagogi

Do obejrzenia pozostałych zdjęć zapraszamy na naszego Facebook'a

Wycieczka na ENERGOTAB w Bielsku-Białej

W dniu 12.09.2018 uczniowie ZST w Ustroniu byli na Międzynarodowych Targach Energetycznych ENERGOTAB w Bielsku-Białej. Przyszli elektromechanicy oglądali różne nowoczesne rozwiązania technologiczne, które były przedstawiane przez specjalistów różnych przedsiębiorstw. Uczniowie spotkali wielu kolegów z innych szkół, z którymi mogli podzielić się uwagami związanymi z ich profilem nauczania.

(tao)

Energotab2018

Do obejrzenia pozostałych zdjęć zapraszamy na naszego Facebook'a

Szkolny Dzień Sportu

Kolejny Szkolny Dzień Sportu już za nami. Trzeba przyznać, że w tym roku impreza była wyjątkowa udana. Wszystkie klasy wystawiły swoje reprezentacje, zarówno w biegach sztafetowych (chłopcy i dziewczęta), jak i w rozgrywkach piłki nożnej (chłopcy). Organizatorzy gwarantowali wyśmienitą pogodę i słowa dotrzymali, a zawodnicy zadbali, by nie zabrakło prawdziwe sportowych emocji. Podkreślić trzeba olbrzymie zaangażowanie wszystkich zawodników i zawodniczek oraz ducha zdrowej rywalizacji, co razem złożyło się na piękne sportowe widowisko.

A teraz najważniejsze, czyli kto wygrał mecz i biegi sztafetowe.

Pierwsze miejsce, w kategorii chłopców, zajęła klasa III A technikum, drugie zaś klasa III BZSZ. W kategorii dziewcząt zwyciężyła sztafeta mieszana, składająca się z uczennic klasy 1B i 2A technikum.

Po zaciętej walce Puchar Przechodni w Mistrzostwach Szkoły w Piłce Nożnej zdobyła drużyna I klasy technikum. Druga lokata przypadła II klasie technikum. Trzecie miejsce wywalczyła III klasa ZSZ.

Zawodnicy ze zwycięskich sztafet oraz kapitanowie drużyn piłkarskich otrzymali z rąk organizatorów, tj. prof. Beaty Domagały – Brożkowskiej oraz prof. Mateusza Żebrowskiego pamiątkowe dyplomy. Pani Dyrektor osobiście pogratulowała im sukcesu i życzyła dalszej pomyślności.

(jm)

Dzień Sportu Dzień Sportu Dzień Sportu
Dzień Sportu

Do obejrzenia pozostałych zdjęć zapraszamy na naszego Facebook'a

Bardzo dobre wyniki
egzaminów zawodowych w 2018 roku

Egzaminy zawodowe w naszej szkole rozpoczęły się w styczniu 2018r. od kwalifikacji M.44 w zawodzie technik mechanik oraz E.14 w zawodzie technik informatyk. Wyniki tych egzaminów Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Jaworznie podała w marcu tego roku. Zdawalność egzaminu z kwalifikacji M.44 nasi uczniowie osiągnęli na poziomie 100%, natomiast z kwalifikacji E.14 na poziomie 90%. Dla porównania zdawalność w województwie śląskim wyniosła dla kwalifikacji M.44 – 69%, natomiast z kwalifikacji E.14 – 66%. Z kolei w powiecie cieszyńskim zdawalność wyniosła odpowiednio 90% i 74%. Z powyższego zestawienia wynika, że nasza szkoła osiągnęła w dwóch ww. kwalifikacjach wyniki zdecydowanie lepsze od średnich wojewódzkich i powiatowych.

Następne egzaminy odbyły się w czerwcu 2018r. z kwalifikacji E.12 i E.13 w zawodzie technik informatyk oraz z kwalifikacji M.19 w zawodzie technik mechanik. Wyniki tych egzaminów OKE w Jaworznie opublikowała początkiem września br. Uczniowie klas drugiej i trzeciej, a obecnie już trzeciej i czwartej osiągnęli następujące wyniki: z kwalifikacji E.12 – 79%, z kwalifikacji E.13 – 79% i z kwalifikacji M.19 – 89%. Dla porównania, średnie wyniki w całym województwie śląskim wyniosły odpowiednio, z kwalifikacji E.12 - 86%, M.19 - 83% oraz E.13 - 74%.

Warto w tym miejscu podkreślić, że tegoroczni absolwenci naszego technikum w zawodzie technik mechanik osiągnęli z obu kwalifikacji, czyli M.19 i M.44 100% zdawalność, czyli wszyscy uzyskali dyplomy technika mechanika, czego im serdecznie gratulujemy.

W roku szkolnym 2018/2019 naszych uczniów czekają egzaminy z kwalifikacji M.44 i E.14 w styczniu oraz M.19 i E.13 w czerwcu. Oczywiście, życzymy obecnym trzecio- i czwartoklasistom osiągnięcia 100% zdawalności i gratulujemy dotychczasowych bardzo dobrych wyników:)

(ak,ms)


W świecie nauk ścisłych

(ak)

Wycieczka klas 2B i informatyków z 2A

Przedwczoraj uczniowie klasy 2B wraz z informatykami z klasy 2A wybrali się na wycieczkę integracyjną do Dobki. Na polu biwakowym mieli okazję upiec sobie przyniesione ze sobą kiełbaski oraz rozkoszować się wspaniała pogodą. Wszyscy wrócili szczęśliwie do domów rodzinnych i pojawili się wczoraj w szkole w doskonałych humorach po udanej wyciecze. Przy okazji zarówno uczniowie, jak i opiekunowie w osobach Pani Profesor Alicji Krzywoń, Pani Profesor Aleksandry Kozieł i Pani Profesor Beaty Domagały-Brożkowskiej serdecznie dziękują pracownikom Nadleśnictwa Ustroń za pomoc w szczególności za udostępnienie placu biwakowego i przygotowanie drewna na ognisko

(ak,ms)

W świecie nauk ścisłych W świecie nauk ścisłych W świecie nauk ścisłych
nasze chłopaki

W świecie nauk ścisłych W świecie nauk ścisłych W świecie nauk ścisłych

Wyjaz do kina

„Nigdy w historii ludzkich konfliktów tak wielu nie zawdzięczało tak dużo, tak nielicznym". Tymi słowami brytyjski premier, Winston Churchill, podziękował lotnikom Królewskich Sił Powietrznych, a szczególnie Polakom, za bohaterską postawę w bitwie o Anglię. Ekranizację historii o polskich lotnikach z owianego legendą Dywizjonu 303 obejrzeli dzisiaj w bielskim kinie Helios uczniowie 3 i 4 klasy technikum. Był to film polskiej produkcji w reżyserii Denisa Delicia pt. Dywizjon 303. Historia prawdziwa. Uczniowie wyszli z seansu z pozytywnymi wrażeniami.

nasze chłopaki

(jm)

Szkolny Dzień Sportu

sztafeta

Informujemy, że 19 września 2018 r. (środa) o godzinie 9:00 na stadionie KS Kuźnia Ustroń rozpocznie się Szkolny Dzień Sportu, w ramach którego przewidywane są mistrzostwa szkoły w biegach sztafetowych oraz w piłce nożnej. Zachęcamy do udziału zarówno w charakterze zawodników, jak i kibiców. Zgodnie z założeniami organizatorów każda klasa powinna wystawić reprezentację do biegu sztafetowego 4 x 100 m (4 zawodników) oraz reprezentację do rozgrywek piłki nożnej (6-10 zawodników). Bardzo mile widziany będzie udział dziewcząt w biegach sztafetowych, również na dystansie 4 x 100 m (4 zawodniczki w zespole).

piłkarze

Organizatorzy proszą o przekazanie za pośrednictwem wychowawców lub bezpośrednio prof. B. Domagale-Brożkowkiej lub prof. M. Żebrowskiemu składów drużyn do wtorku 18 września.

Serdecznie zapraszamy, zarezerwowana jest wyśmienita pogoda i atrakcyjne nagrody dla zwycięzców:)

(ak, ms)

uczeń

POCZĄTEK ROKU SZKOLNEGO

3 września... Koniec wakacji
- Witaj szkoło :-)

W dniu dzisiejszym, na górnym holu szkoły, odbyła się uroczystość rozpoczęcia Nowego Roku Szkolnego. Wszystkich uczniów, a w szczególności uczniów klas pierwszych serdecznie przywitała Pani Dyrektor Katarzyna Kałuża, przedstawiając również wychowawców poszczególnych klas, którzy zostali przywitani gromkimi oklaskami. Następnie uczniowie wraz z wychowawcami udali się do sal lekcyjnych na pierwsze w tym roku zajęcia. Wszystkim uczniom naszego Zespołu Szkół życzymy udanego roku, wielu sukcesów oraz zdania egzaminów zawodowych i maturalnych. Trzymamy za Was kciuki! :)

wiersz

(ak, ms)

Podsumowanie projektu - Europejska praktyka - kluczem do zatrudnienia

Nasi uczniowie uczestniczyli w zagranicznych praktykach zawodowych w ramach projektu "Europejska praktyka - kluczem do zatrudnienia", który realizowany był przez Centrum Rozwoju Lokalnego z Zawiercia. Zagranicznym partnerem projektu był Europa-Direkt e.V. Institut für interkulturelle und europäische Studien z siedzibą w Dreźnie.

W trakcie 4-tygodniowego pobytu w Dreźnie uczniowie zdobywali cenne doświadczenie zawodowe oraz nowe umiejętności i kompetencje. Przez cały czas nad grupą czuwał nauczyciel ze strony szkoły oraz koordynator z ramienia organizacji partnerskiej – Europa Direkt e.V. Dzięki temu uczniowie szybko odnaleźli się w nowym dla nich miejscu.

Oprócz zdobywania wiedzy zawodowej chłopcy mogli poznać kulturę i piękno kraju na cotygodniowych wycieczkach. Do programu zwiedzania należała m.in Twierdza Königstein, zlokalizowana w malowniczym regionie Saksonii Szwajcarskiej, jak oczywiście samo Drezno, w tym nowa i stara część miasta: Katedra Św. Trójcy, zamek, Kościół Marii Panny, Zwinger – rokokowy zespół pałaców. Bardzo ciekawą z punktu widzenia chłopców była wizyta w Muzeum Transportu, gdzie zobaczyć można kolekcje samochodów, lokomotyw, tramwajów, samolotów.

nasze chłopaki

Każdy uczestnik po zakończonej praktyce otrzymał certyfikat potwierdzający odbycie praktyki oraz dokument Europass Mobilność. Europass jest Inicjatywą Komisji Europejskiej umożliwiającą każdemu obywatelowi Europy lepszą prezentację kwalifikacji i umiejętności zawodowych. Obejmuje portfolio pięciu dokumentów funkcjonujących w takiej samej formie na obszarze całej Europy (również w państwach Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz krajach kandydujących do UE). Europass - Mobilność wydaje Krajowe Centrum Europass w Warszawie, dokument prezentuje i potwierdza w sposób jednolity dla wszystkich krajów europejskich zakres wiedzy i doświadczeń zdobytych podczas nauki, szkolenia, praktyk oraz staży zagranicznych realizowanych za granicą w ramach wyjazdów zorganizowanych tzw. europejskich ścieżek kształcenia. Dokumenty Europass ułatwiają kontakty z potencjalnym pracodawcą, szkołą czy miejscem stażu, a co za tym idzie, zwiększają szanse na zdobycie lepszej pracy.

Rozdanie Europassów

Relacje z pobytu naszych uczniów na praktykach można przeczytać na stronie Centrum Rozwoju Lokalnego: strona 1, strona 2, strona 3, a do obejrzenia zdjęć zapraszamy na naszego Facebook'a galeria1, galeria2.

Zapraszamy również do zapoznania się z publikacją podsumowującą projekt "Europejska praktyka - klucz do zatrudnienia" POBIERZ.

Praktyki w Niemczech realizowane były w ramach projektu "Europejska praktyka - klucz do zatrudnienia", współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020. Jest to projekt mobilności ponadnarodowej realizowany na zasadach Programu Erasmus+, sektor Kształcenie i szkolenia zawodowe.

Logo Europejskiego Funduszu Społecznego

Logo Europejskiego Funduszu Społecznego

Mamy świetnych uczniów i nauczycieli

Kolejny rok szkolny możemy zamknąć i uznać za udany. Nasi absolwenci, oprócz uzyskania świetnych wyników z egzaminów zawodowych, o czym pisaliśmy w kwietniowym poście, zdali w znakomitej większości egzamin maturalny w sesji majowej. Z raportu wynika, że nasz powiat w wynikach matur okazał się najlepszy w całym województwie.

Wyniki bardzo ucieszyły dyrekcję, naszych absolwentów oraz nauczycieli. Są nagrodą za wspólną ciężką pracę, a także obiektywnym potwierdzeniem jakości nauczania w naszej szkole. Dane podajemy za publikacją OKE „Egzamin maturalny 2018 w województwie śląskim. Wyniki egzaminu w powiatach i gminach. Jaworze 2018”. LINK http://www.oke.jaworzno.pl/www2/index.php

W naszej szkole do egzaminu w sesji majowej przystąpiło 15 zdających. Zdawalność matur przez naszych absolwentów, którzy do egzaminu maturalnego przystępowali pierwszy raz ogółem wyniosła 80 %.

Z języka polskiego egzamin pisemny oraz ustny zdało 100% abiturientów ŚREDNIA ZDAWALNOŚĆ na poziomie podstawowym z tego przedmiotu w naszej szkole wyniosła 62,40. Z matematyki nasi uczniowie uzyskali 80% zdawalności (2 osoby mogą podejść do poprawki w sesji sierpniowej). ŚREDNIĄ ZDAWALNOŚĆ na poziomie podstawowym z matematyki uczniowie uzyskali na poziomie 54,40.

Do egzaminu z języka angielskiego przystąpili wszyscy uczniowie, którzy zadeklarowali chęć zdawania egzaminu maturalnego i zdało go 100% maturzystów. Podczas części ustnej tylko jedna osoba nie przeszła pomyślnie egzaminu, zaś wynik zamknął się w wartości 94 %. ŚREDNIA ZDAWALNOŚĆ na poziomie podstawowym z języka angielskiego wyniosła 76,93.

W formie tabeli przedstawia się to następująco:

Odsetek sukcesów – powiat cieszyński:
przedmiot ogółem LO Technikum Nasza szkoła
j. polski 99,02% 98,9% 99,15% 100%
matematyka 87,81% 89,03% 86,38% 80%
j. angielski 97,39% 98,11% 96,57% 100%
Za informatorem OKE, tabele, str. 22-25

W rozbiciu na poszczególne gminy w naszym powiecie, w których zlokalizowane są technika sytuacja przedstawia się następująco: najlepiej egzamin maturalny zdali uczniowie w Cieszynie (85,34%), następnie w Ustroniu (80%), a kolejne miejsca przypadły szkołom w Skoczowie (79,31%) i Wiśle (69,64%).

W woj. śląskim zdawalność egzaminu dojrzałości dla absolwentów przystępujących do tego egzaminu pierwszy raz w maju 2018 wynosiła 79,06%. W interesującym nas zakresie, dotyczącym zdawalności w technikach, w powiecie cieszyńskim 470 uczniów przystąpiło do egzaminu maturalnego. Zdawalność w odniesieniu do naszej szkoły była na podobnym poziomie i wynosiła 82,55%. W województwie w tej samej kategorii (technika) zdawalność wyniosła 70,58 %

Absolwentom, nauczycielom i dyrekcji gratulujemy wyników tegorocznych egzaminów i życzymy wszystkim udanych wakacji.

A tymczasem ..... „już za rok matura”…. :)

UDZIAŁ W PROJEKCIE "CYBERNAUCI"

Nasza szkoła wzięła udział w projekcie "Cybernauci-kompleksowy projekt kształtowania bezpiecznych zachowań w sieci". W ramach projektu zorganizowane zostały warsztaty dla uczniów, rodziców i nauczycieli prowadzone przez specjalnie przygotowanych trenerów i trenerki – Emisariuszy i Emisariuszki Bezpiecznego Internetu.

Jest to nowy projekt szkoleniowy realizowany przez fundację Nowoczesna Polska w partnerstwie z Collegium Civitas. Głównym celem projektu jest podniesienie poziomu bezpieczeństwa korzystania z sieci przez dzieci i młodzież, a także ich rodziców, opiekunów i nauczycieli.

W ramach projektu Organizator przygotował również katalog ogólnodostępnych materiałów edukacyjnych z zakresu bezpiecznego korzystania z TIK oraz cyberbezpieczeństwa. Katalog pozwala na proste wyszukiwanie materiałów zgodnie z opisanymi metadanymi, obejmującymi m.in. adresatów materiałów, zakres tematyczny, licencje. To narzędzie przeznaczone dla wszystkich poszukujących materiałów dotyczących tematyki bezpieczeństwa w Internecie.

Realizacja projektu potrwa do końca grudnia 2018 roku. Projekt jest finansowany ze środków Ministra Edukacji Narodowej i został objęty honorowym patronatem przez Ministerstwo Cyfryzacji, Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka oraz Ośrodek Rozwoju Edukacji.

Zainteresowanych projektem zapraszamy na stronę https://cybernauci.edu.pl/.

Cybernauci logo

Praktyki zawodowe w Dreźnie

W dniu 16 kwietnia, grupa 12 uczniów klasy 3AT wyruszyła pod opieką nauczyciela na 4-tygodniowe praktyki zawodowe do Niemiec, do Drezna. Wszyscy pełni optymizmu i dobrego humoru spotkali się niedzielnym wczesnym rankiem na parkingu przy szkole. Po przyjeździe na miejsce cała grupa została zakwaterowana w Domu Gościnnym Izby Rzemieślniczej (Gästehaus der Handwerkskammer).

W czasie praktyk, które będą trwać do 11 maja, nasi chłopcy nie tylko będą podnosić praktyczne umiejętności i kompetencje zawodowe w zakresie zgodnym z zawodem technik informatyk i technik mechanik, nabywać wiedzę i umiejętności w zakresie języka niemieckiego zawodowego, ale również zapoznawać się z kulturą i pięknem Saksonii na wycieczkach. Zaplanowane są m.in. przejażdżka rowerowa wzdłuż Łaby, jak i rejs statkiem po Łabie.

nasze chłopaki

Do obejrzenia zdjęć zapraszamy na naszego Facebook'a galeria1.

Praktyki w Niemczech realizowane są w ramach projektu "Europejska praktyka - klucz do zatrudnienia", współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020. Jest to projekt mobilności ponadnarodowej realizowany na zasadach Programu Erasmus+, sektor Kształcenie i szkolenia zawodowe.

Logo Europejskiego Funduszu Społecznego

Logo Europejskiego Funduszu Społecznego

Druga część uczniów rozpoczęła praktyki zawodowe w zakładach przemysłowych na terenie Śląska Cieszyńskiego: GK FORGE Grelowski-Goleszów, Kubala-Ustroń, Lys Fusion Poland-Istebna, Invicom-Ustroń Techniserv IT-Wisła, oraz Urząd Gminy w Goleszowie.

Projekt - Europejska praktyka - kluczem do zatrudnienia

W br. nasza szkoła nawiązała współpracę z Centrum Rozwoju Lokalnego z Zawiercia. W ramach tej współpracy będzie realizowany projekt "Europejska praktyka - klucz do zatrudnienia".

Projekt współfinansowany jest z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020. Jest to projekt mobilności ponadnarodowej realizowany na zasadach Programu Erasmus+, sektor Kształcenie i szkolenia zawodowe, w ramach którego 12 uczniów naszej szkoły odbędzie 4-tygodniowe staże zawodowe w Niemczech.

W mobilności udział weźmie 10 uczniów kształcących się na kierunku technik informatyk oraz 2 uczniów kształcących się na kierunku technik mechanik. Staże zawodowe odbywać się będą w Dreźnie (Saksonia). W ramach przygotowań do mobilności uczniowie odbędą dodatkowe zajęcia z języków: niemieckiego i angielskiego, a także zajęcia zwiększające kompetencje i świadomość kulturową i społeczną.

Logo Europejskiego Funduszu Społecznego

Logo Europejskiego Funduszu Społecznego

DWIE SUPERNOWOCZESNE PRACOWNIE

Z wielką satysfakcją i przyjemnością informujemy, że w naszej szkole realizowany będzie projekt Starostwa Powiatowego w Cieszynie współfinansowany ze środków Unii Europejskiej pod nazwą „Podniesienie jakości kształcenia w powiecie cieszyńskim poprzez inwestycje w infrastrukturę edukacyjną”. Celem projektu jest zwiększenie umiejętności zawodowych osób wchodzących na rynek pracy poprzez udoskonalenie warunków kształcenia w szkołach.

W ramach tego projektu powstaną w naszej szkole dwie supernowoczesne pracownie: PRACOWNIA URZĄDZEŃ TECHNIKI KOMPUTEROWEJ oraz PRACOWNIA WSPOMAGANIA, PROJEKTOWANIA I WYTWARZANIA CZĘŚCI MASZYN. Obie pracownie zostaną zlokalizowane na terenie parteru warsztatu szkolnego. W pracowni „informatycznej” znajdzie się łącznie 29 zestawów komputerowych, drukarka 3D wraz ze skanerem 3D oraz 18 stołów montażowych. Z kolei pracownia „mechaniczna” zostanie wyposażona w 11 zestawów komputerowych, ploter drukujący A1 oraz dwie obrabiarki sterowane numerycznie (tokarka i frezarka CNC). W obu pracowniach znajdą się również zestawy interaktywne (tablica interaktywna + projektor krótkoogniskowy) i laserowe drukarki sieciowe A3. W zestawach komputerowych zostanie zainstalowane najnowsze oprogramowanie systemowe i użytkowe, w tym Windows 10 Pro, MS Office 2016 Pro, Windows Serwer 2016 oraz AutoCAD i Solid Edge. Zgodnie z planem pracownie powinny zostać oddane do użytku jeszcze w bieżącym roku.

Informacje na temat projektu można znaleźć pod linkiem: http://www.projektyue.info/projekty-ue/pracownieefrr/

Warto również dodać, że w II połowie 2017r. planowana jest termomodernizacja naszej szkoły, a orientacyjna wartość robót została oszacowana na kwotę 4.063.611zł.

POCZĄTEK


link do strony głównej

dziennki uonet Nasza szkoła na Facebook'u Link do strony Uniwersytetu Śląskiego Opis otrzymanych pracowni Informacja o projekcie Informacje Informacje